Spania este din nou campioana europeana

Spania este din nou campioana europeana Data: 2 iulie 2012   Ora: 07:36

Echipa de fotbal a Spaniei a castigat duminica EURO 2012, dupa ce a invins Italia cu scorul de 4-0.

Meciul a avut loc pe Stadionul Olimpic din Kiev, in finala competitiei gazduita de Polonia si Ucraina.

Spania si-a pastrat titlul datorita golurilor marcate de David Silva, Jordi Alba, Fernando Torres si Juan Mata.

Dupa victoria de duminica, ibericii au reusit o performanta istorica: este prima echipa care cucereste trei turnee finale majore consecutiv, EURO 2008, CM 2010 si EURO 2012.

Primul titlu european a fost cucerit de spanioli in 1964.

Pe de alta parte si ''Squadra Azzurra'' a avut multe oportunitati.

Italia a pierdut categoric finala, dar a reusit, totusi, un turneu foarte bun.

Pana acum, italienii au un singur titlu continental, in 1968, cand a gazduit competitia si a invins Iugoslavia in finala.

In 2000 a jucat finala, fiind invinsa de Franta cu 2-1, ''gol de aur'' marcat in prelungiri.