Salariile bugetarilor au fost reduse la nivelul din 2005

Salariile bugetarilor au fost reduse la nivelul din 2005 si vor reprezenta acelasi procent din PIB ca atunci, a declarat reprezentantul FMI in Romania, Tonny Lybek.
Reprezentantul FMI a precizat ca in ultimii ani salariile in Romania au crescut foarte mult, la fel ca si numarul de angajati si ca aceste masuri trebuiau corectate intrucat ponderea cheltuielilor privind salarizarea era mai mare decat cea a veniturilor. Lybek a precizat ca veniturile din Romania reprezinta aproximativ 30% din PIB, fata de 48-50% in alte tari.
Potrivit oficialului, daca Romania isi va respecta angajamentele asumate, ar putea avea in 2011 o crestere economica de 1,5%. Lybek a precizat ca cea mai mare problema a tarii noastre este cea de natura fiscala, acesta fiind motivul pentru care autoritatile au inceput sa ia o serie de masuri de protectie, relateaza Mediafax.
"Daca problema deficitului bugetar nu va fi rezolvata, va ridica probleme extrem de grave. Beneficiile sociale au fost reanalizate si s-a garantat o schema minima a venitului si s-a imbunatatit colectarea veniturilor la bugetul de stat", a adaugat reprezentantul FMI.
Tonny Lybek a declarat ca in 2011 Romania ar putea reveni la rate ale somajului mai mici gratie masurilor implementate. "Avem asteptari bune pentru ca Romania va pune in practica angajamentele asumate", a concluzionat reprezentantul Fondului.
credite nevoi personale
credite imobiliare
credite auto
leasing auto romania
carduri credit
alte credite
Stiri Economie
-
Indicatorii monetari confirma starea de insecuritate si volatilitate din economie
Masa monetara in sens larg a inregistrat la sfarsitul lunii februarie 2015 un sold de 258.601,1 m...
-
Benoit Coeure : „BCE nu poate fi de acord cu reducerea datoriei Greciei”
Benoit Coeure, membru în Consiliul director al băncii centrale europene a afirmat astăzi că...
-
Scaderea preturilor de consum
Deflatia la 1,7% la sfarsitul trimestrului trei din 2015, in usoara scadere fata de maximul atins...
-
Productia industriala in pierdere de viteza
Productia industriala a lunii august 2015 a crescut cu 6% fata de aceeasi luna a anului precedent...
-
Top 10 companii de transport rutier
RisCo.ro a actualizat clasametul primelor 10 companii ce activeaza in zona transportului rutier d...
Comentarii
-
Credite
Acces Rapid
Care e secretul performantei in business. Top skill-uri!
Cand singurul scop pe care il ai in fata este acela de a te dezvolta profesional, iti este destul de dificil sa identifici acel set de calitati care iti va asigura succesul. Desigur, pe parcursul timpului, vei acumula foarte multa experienta si te ... citeste mai mult
Acord bani & Imprumut - Informatii pentru a lua decizia optima
Vă luptați să scăpați de datorii? Negocierea unui acord de împrumut de bani poate fi o modalitate excelentă de a ieși din ... citeste mai mult
De ce să alegi rulouri exterioare din aluminiu? Avantaje
Acestea oferă multiple beneficii, de la protecție termică și fonică, până la un plus de siguranță și intimitate. Dacă te ... citeste mai mult