Romanii prefera sa-si pastreze economiile la saltea

Peste jumatate din persoanele chestionate au reusit sa economisesca in 2010, iar 53% dintre cei care economisesc, prefera sa-si tina banii acasa, arata un studiu realizat de Daedalus Millward Brown, pentru Raiffeisen Banca pentru Locuinte.
Doar 32% dintre romanii chestionati au declarat ca depun banii in conturi curente, 13% au depozite la termen in lei sau alta moneda, iar 12% investesc in asigurari de viata sau pensii private.
Dintre cei care au economisit in 2010, 43% au pus deoparte in fiecare luna aproximativ 200 lei, in timp ce aproximativ 23% economisesc doar atunci cand au ocazia.
In ceea ce priveste scopul economisirii, aproximativ 60% pun bani deoparte pentru situatii neprevazute, pentru a avea o suma disponibila in orice moment, 34% pentru viitorul copiilor lor, iar 26% pentru renovarea locuintei.
"Prin acest studiu am vrut sa aflam, pe de-o parte, care sunt dorintele si care sunt posibilitatile de economisire ale romanilor iar, pe de alta parte, cum a fost afectat comportamentul lor de economisire odata cu venirea crizei", a declarat Andrei Stamatian, presedinte Raiffeisen Banca pentru Locuinte.
De asemenea studiul a mai aratat ca 45% dintre persoanele chestionate considera produsul de economisire-creditare Raiffeisen Banca pentru Locuinte este atractiv si foarte atractiv, iar 30% dintre ei intentioneaza sa-l cumpere.
Studiul a fost realizat pe un esantion de 1.000 de persoane, reprezentativ pentru populatia Romaniei, femei si barbati cu venituri de peste 500 lei/persoana si varste cuprinse intre 20 si 55 de ani, in perioada septembrie- octombrie 2010.
Stire oferita de eFin.ro
credite nevoi personale
credite imobiliare
credite auto
leasing auto romania
carduri credit
alte credite
Stiri Economie
-
Indicatorii monetari confirma starea de insecuritate si volatilitate din economie
Masa monetara in sens larg a inregistrat la sfarsitul lunii februarie 2015 un sold de 258.601,1 m...
-
Benoit Coeure : „BCE nu poate fi de acord cu reducerea datoriei Greciei”
Benoit Coeure, membru în Consiliul director al băncii centrale europene a afirmat astăzi că...
-
Scaderea preturilor de consum
Deflatia la 1,7% la sfarsitul trimestrului trei din 2015, in usoara scadere fata de maximul atins...
-
Productia industriala in pierdere de viteza
Productia industriala a lunii august 2015 a crescut cu 6% fata de aceeasi luna a anului precedent...
-
Top 10 companii de transport rutier
RisCo.ro a actualizat clasametul primelor 10 companii ce activeaza in zona transportului rutier d...
Comentarii
-
Credite
Acces Rapid
Care e secretul performantei in business. Top skill-uri!
Cand singurul scop pe care il ai in fata este acela de a te dezvolta profesional, iti este destul de dificil sa identifici acel set de calitati care iti va asigura succesul. Desigur, pe parcursul timpului, vei acumula foarte multa experienta si te ... citeste mai mult
Acord bani & Imprumut - Informatii pentru a lua decizia optima
Vă luptați să scăpați de datorii? Negocierea unui acord de împrumut de bani poate fi o modalitate excelentă de a ieși din ... citeste mai mult
De ce să alegi rulouri exterioare din aluminiu? Avantaje
Acestea oferă multiple beneficii, de la protecție termică și fonică, până la un plus de siguranță și intimitate. Dacă te ... citeste mai mult