Romanii au castigat mai putin in iunie

Romanii au castigat mai putin in iunie Data: 4 august 2010   Ora: 09:48

Castigul salarial mediu nominal net a fost in iunie de 1.422 lei, in scadere fata de luna precedenta cu 6 lei ( -0,4%), au anuntat oficialii Institutului National de Statistica (INS). Salariul mediu brut a fost de 1.951 lei, cu 0,6% mai mic comparativ cu mai 2010.

Scaderile castigului salarial mediu net au fost cauzate de acordarea de premii ocazionale in luna anterioara, sume din profitul net si din alte fonduri, de nerealizari de productii sau incasari mai mici, de intrarea in somaj tehnic si de dificultatile financiare.

Valorile cele mai mari ale castigului salarial mediu net s-au inregistrat in intermedieri financiare (3.442 lei), iar cele mai mici in activitatile de hoteluri si restaurant (791 lei).

Comparativ cu luna iunie a anului precedent, castigul salarial mediu nominal net a crescut cu 3,1%.

 
 
 
 
 

 
 
Abonare newsletter
0 comentarii
- Adauga


Stiri Economie


Comentarii


0
  • Credite


    Compara »
  • Depozite la Termen


    Compara »



Ultima Ora

Care e secretul performantei in business. Top skill-uri!

Cand singurul scop pe care il ai in fata este acela de a te dezvolta profesional, iti este destul de dificil sa identifici acel set de calitati care iti va asigura succesul. Desigur, pe parcursul timpului, vei acumula foarte multa experienta si te ... citeste mai mult



Advertorial

Acord bani & Imprumut - Informatii pentru a lua decizia optima

Vă luptați să scăpați de datorii? Negocierea unui acord de împrumut de bani poate fi o modalitate excelentă de a ieși din ... citeste mai mult





Articolul Saptamanii

De ce să alegi rulouri exterioare din aluminiu? Avantaje

 Acestea oferă multiple beneficii, de la protecție termică și fonică, până la un plus de siguranță și intimitate. Dacă te ... citeste mai mult