Firmele care angajeaza someri, scutite de plata CAS

Firmele care angajeaza someri, scutite de plata CAS Data: 23 februarie 2010   Ora: 16:14

Guvernul Romaniei a aprobat marti, 23 februarie 2010, o ordonanta prin care firmele care angajeaza someri sunt scutite de la plata contributiilor de asigurari sociale (CAS) pentru sase luni, cu conditia sa pastreze respectivii angajati timp de un an de zile.

Cei angajati trebuie sa fie in evidenta agentiilor de somaj minim trei luni. Totodata, persoanele in cauza nu trebuie sa fi avut in ultimele sase luni contract de munca cu firma care angajeaza.

“Speram ca printr-o asemenea masura sa putem crea in jur de 50.000 de locuri de munca, prin care sa putem mentine somajul in limite controlabile, si, in acelasi timp, sa cream noi locuri de munca in economia romaneasca”, a afirmat premierul Emil Boc.

Oficialul a precizat ca rata somajului in februarie se mentine la un nivel similar celui din luna ianuarie, respectiv 8,1%, desi numarul de someri a crescut usor, la peste 745.000 de persoane.

 
 
 
 
 

 
 
Abonare newsletter
0 comentarii
- Adauga


Stiri Economie


Comentarii


0
  • Credite


    Compara »
  • Depozite la Termen


    Compara »



Ultima Ora

Care e secretul performantei in business. Top skill-uri!

Cand singurul scop pe care il ai in fata este acela de a te dezvolta profesional, iti este destul de dificil sa identifici acel set de calitati care iti va asigura succesul. Desigur, pe parcursul timpului, vei acumula foarte multa experienta si te ... citeste mai mult



Advertorial

Acord bani & Imprumut - Informatii pentru a lua decizia optima

Vă luptați să scăpați de datorii? Negocierea unui acord de împrumut de bani poate fi o modalitate excelentă de a ieși din ... citeste mai mult





Articolul Saptamanii

De ce să alegi rulouri exterioare din aluminiu? Avantaje

 Acestea oferă multiple beneficii, de la protecție termică și fonică, până la un plus de siguranță și intimitate. Dacă te ... citeste mai mult